Sosyopark

Sosyopark Gönüllüsü Öğrenciler Türkiye’nin Farklı Bölgelerinde Kütüphaneler Kuruyor

24.01.2018

Sosyal İşbirlikleri Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOSYOPARK) bünyesinde, İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) Gönüllülük Kulübü ve Medeniyet Bilgi Topluluğunun katılımlarıyla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki kütüphanesi olmayan ilk ve ortaokullara kütüphane kurulması amaçlanıyor. 
Bu kapsamda ilk durağı Sakarya’nın Kocaali ilçesinde bulunan Nazım Üner İlkokulu olan projede gönüllü öğrencilerden bir grup 18 Ocak Perşembe günü belirtilen okula ziyaret gerçekleştirdi. Nazım Üner İlkokulunun müdürü Süleyman Ekrem ve Müdür Yardımcısı Dilek Sertdemir’in sıcak karşılamalarının ve okulları için yaptıkları fedakâr çalışmaların kendilerini oldukça etkilediğini belirten gönüllü öğrenciler, “kütüphaneyi en kısa zamanda ve en güzel şekliyle kurmaya yönelik heyecanımız arttı” şeklinde konuştu. Mevcut kütüphanenin durumunu, ihtiyaçları ve kurulacak kütüphanenin tasarımı üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.  
Tamamen gönüllülük esasına dayanan proje kapsamında, İMÜ öğrencileri, farklı şehirlerdeki ilk ve ortaokul öğrencileriyle etkinlikler düzenleyecek ve onlara kitap ve okul sevgisini aktarırken, aynı zamanda gelecekte onların topluma faydalı bireyler olmalarında rol model olacaklardır. Bu projeyle ilk ve ortaokul öğrencilerine kitap okuma sevgisini aşılamak, aynı zamanda eğitime sürdürülebilir ve nitelikli destek sağlamayı hedefleniyor. 
Proje kapsamında İMÜ öğrencilerinden, öğretim üyelerinden ve personelden de destek olması bekleniyor. Bu kapsamda Güney Yerleşke, Kuzey Yerleşke ve Cevizli Yerleşkesinde kurulacak stantlara 6-15 yaş seviyesinde, içerik olarak uygun, yıpranmamış ve kullanılabilir durumda kitap bağışlarının bekleniyor olacağı ifade edildi.