Sosyopark

Beş Boyutlu Gelecek: Aileler, Muhtarlar, Esnaf ve Din Görevlilerine Yönelik Seminer

02.12.2022

Beş Boyutlu Gelecek Projesi’nde Aileler, Muhtarlar, Esnaf ve Din Görevlilerine Yönelik Seminer Gerçekleştirildi

Üniversitemiz öncülüğünde SOSYOPARK tarafından yürütülen ve İSTKA tarafından desteklenen, yerel idare ve mülki amirler ile STK'ların ortaklığıyla gerçekleştirilen Beş Boyutlu Gelecek Projesi kapsamında;1 Aralık 2022 tarihinde Aileler, Muhtarlar, Esnaf ve Din Görevlilerine yönelik seminer gerçekleşti. 

Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı, Kadıköy Kaymakamı Muhittin Pamuk, Ümraniye Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin, Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ,Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, İSTKA Genel Sekreteri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Müftüleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Aileler, Esnaflar, Muhtarlar ve Din Görevlileri katıldı.  

Yoğun katılımın olduğu seminer programı, Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü’nün selamlama konuşmasıyla başladı ve ardından proje faaliyetlerini tanıtmak amacıyla video gösterimi yapıldı. 

Bu Proje Toplumsal Sorunlara Çok Yönlü Çözümler Arıyor

Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından yürütülen ve toplumsal sorunlara çok yönlü çözümler arayan projenin ve “Sosyopark” yaklaşımının insanlık için çok büyük bir adım olduğunu belirtti. Aynı zamanda projede katkısı bulunan herkese iyi dileklerini iletti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik'in katılımcılara hitaplarıyla ve projeyi anlatan sunumuyla devam eden program, yoğun ilgiyle gerçekleşti. Rektörümüz Prof. Dr. Çelik; projenin ana hedeflerini belirtti ve hayata aktif katılan, iletişime açık, aile bağlarına önem veren, zararlı alışkanlıklardan uzak duran, insani ve milli değerlere sahip, iktisadi ve sosyal hayata katkı sunan, öğretmen-aile-arkadaş-çevre ekosistemi içerisinde bilgi ve beceride yetkin, sağlıklı genç nesiller yetiştirmek amacıyla bu projenin hayata geçirildiğini vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in hitaplarının ardından Üniversitemiz Sosyopark Müdürü Prof. Dr. Faruk Bal, projenin geçmişini ve geleceğini aktaran bir sunum yaptı. Sunumunda projenin amacını aktaran Prof. Dr. Bal sözlerine şöyle devam etti. "Gençlerin bugünü, Ülkemizin yarınıdır" bilinci ve farkındalığıyla İstanbul'daki beş ilçede ve 17 okulda yürütülen "Beş Boyutlu Gelecek" projesi; gençlerin yaşadığı ekosistemi iş birliği temelinde ele alarak ‘kişilik ve karakter gelişimi, akademik ve mesleki gelişim, fizik ve beden gelişimi, bilinç ve bilinçlenme, yaşam becerileri ve sosyal gelişim’ alanlarında gençlerin genel gelişimlerini ve toplumsallaşma becerilerini artırmayı amaçlıyor.” dedi. Prof. Dr. Farul Bal, aileler, esnaflar, din görevlileri ve muhtarların bahsi geçen ekosistem içerisinde nasıl bir rolü olduğuna değinerek; gençler ile kurulan iletişimin önemine vurgu yaptı.

Yaklaşık iki saat süren “Beş Boyutlu Gelecek Projesi Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı” toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak, gerçekleştirilen programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve projenin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.